Aday öğrenciler

 

HAVACILIK YÖNETİMİ BÖLÜMÜ

Havacılık Yönetimi Bölümü havaalanlarında ve havayolu şirketlerinde çalışacak olan geleceğin yöneticilerini yetiştirmek amacı ile 2005 yılından beri lisans eğitimi vermektedir. Hava ve havacılık yönetimi temel bilgisine sahip mezunlar yetiştiren bölümde işletmecilik dersleri ve temel havacılık dersleri eşgüdümlü verilmektedir. Bölümün iş dünyası ile kurmuş olduğu yakın iş birlikleri öğrencilerin mezuniyet öncesi iş hayatı ile tanışmasına fırsat yaratmaktadır.

Eğitim

Öğrencilere havalimanlarında kariyerlerine başlamaları için gerekli teknik bilgi ve becerinin kazandırılması için verilen derslere ek olarak geniş kapsamlı bir işletme eğitimi verilmektedir. Öğrenciler derslerde öğrendiklerini minimum 40 işgünü süren stajlarında edindikleri tecrübe ile de pekiştirirler. Böylece mezun olduklarında bu görevleri başarıyla üstlenecek pratik bilgi ve yeteneğe de sahip olurlar.

İş olanakları

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü mezunu; hava limanları ve terminallerin verimli bir biçimde yönetilmesinden sorumlu, yolcuların güvenli ve rahat bir biçimde seyahat etmelerini sağlayan ve onlara rehberlik eden, gerekli havacılık ve işletme bilgisine sahip kişidir.  Bu bölümde, havacılık sektöründeki işletmelerin yönetiminde ve yer hizmetlerinde çalışacak olan; çabuk karar verebilen, kavramsal düşünebilen ve aynı zamanda operasyonel düzeydeki faaliyetlere hakim olabilen çok yönlü yönetici adaylarının yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca sorumluluk alan, katılımcı bir liderlik yaklaşımı ve takım çalışması ile hep daha iyiyi hedefleyen çalışanlar olarak yetiştirmek de bölümün amaçlarındandır.

Mezunlarımızın işe girme oranı çok yüksektir. Performansı yüksek olan ve niteliklerini artıran mezunlarımız yönetici pozisyonunda görev yapmaya başladılar. Havacılık sektörü 24 saat mesaiyi ve vardiyalı çalışmayı gerektiren bir sektördür. Bu nedenle özellikle mesleki kariyerlerinin başlangıcında çalışma şartları ağırdır. Yönetici pozisyonuna geçildiğinde bile vardiyalı çalışma devam edebilmektedir.

​* Word dosyası olarak indirmek için yan taraftaki linke bakınız.

Geçmiş yıllarda bölümümüzle ilgili ÖSYM puanları aşağıdaki gibidir:

1. öğretim 2012-2013 taban 384,726 tavan 426,830

1. öğretim 2013-2014 taban 371,145 tavan 414,832

 

2. öğretim 2012-2013 taban 355,362 tavan 382,826

2. öğretim 2013-2014 taban 340,177 tavan 370,539